Nejdůležitější je, aby byl váš pes dostatečně hydratovaný. Zdá se to zřejmé, ale v horkých měsících psi vypijí více vody, a proto musíme sledovat, zda jí pořád mají dostatek. Pokud jsou venkovní teploty opravdu vysoké, můžete jim přidat do misky s vodou i pár kostek ledu.
Jestli máte zahradu, můžete vašemu psovi pořídit nějaký levný, plastový bazének pro děti. Psi v něm budou polehávat, hrát si v něm a zároveň se chladit, takže budete mít jistotu, že u nich nedojde k přehřátí.
Mazlíčky lze zchladit i skrze jídlo. Pořiďte jim zmražené pamlsky, nebo takové, které mají vysoký obsah vody. Pokud vaši psi mají rádi zeleninu, zchlaďte ji v lednici, a potom vám poslouží jako ideální dobrota plná vody.
Můžete jim také pořídit chladící podložku, kterou umístíte do jejich pelíšku nebo libovolně někde na podlahu či gauč. K dostání jsou dnes již i různé hračky, které stačí pouze zchladit a pejskovi poskytnou nejen zábavu na dlouhé chvíle, ale i osvěžení.
Na procházku s sebou můžete vzít vlhký ručník, aby si na něj pes mohl lehnout, až mu bude moc horko. Pořídit mu můžete i chladící vestu, která funguje na jednoduchém principu a pejskovi zpříjemní odpolední procházku. Přesto myslete na to, abyste při vycházkách vyhledávali dostatek stínu. Pokud máte zahradu, zajistěte místo, kam si váš mazlíček může jít odpočinout od slunečních paprsků.
Na druhou stranu jsou také věci, kterých bychom se měli v létě vyvarovat. Nevyrážejte na procházku během nejteplejší části dne a neplánujte ji tak, aby vedla po rozpáleném asfaltu. Snad nemusíme připomínat, abyste vašeho psa nenechávali ve vedrech v autě.
Jak se pozná přehřátí psa
Psí kůže obsahuje pouze minimální množství potních žláz a zvířata jsou odkázána jen na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání. Příznaky přehřátí u psa:
- během procházky často sedá nebo zvedá tlapky,
- odmítá nabízené hry,
- hodně sliní,
- je nervózní,
- má pěnu u tlamy,
- zadýchává se nebo kašle,
- u těžšího přehřátí a dehydratace stavu zvracení, horečka, bušení srdce, průjem, neschopnost pohybu.
Jak zchladit psa?
Pokud je pes přehřátý, je nutné psa co nejrychleji
- zabalit do mokrých ručníků,
- dát mu napít,
- vzít jej do klimatizované místnosti (nebo sklep) nebo mu
- ochladit tělo a hlavu chladivými obklady a
- spěchat k veterináři.
- určitě ne psa polévat studenou vodou či ho nechat ponořit do studené vody!
.
Nezapomeňte!
-
Malá psí plemena se v létě pohybují těsně nad rozpálenou zemí - snáze se tedy přehřejí.
-
V horku nesmíte psa ponechat v uzavřeném autě, kde teplota stoupá někdy až ke 100°C. Musí-Ii už na vás chvíli počkat, vždy parkujte ve stínu, auto větrejte (otevřené okénko, zapnutý větrák), dejte zvířeti misku s vodou a pravidelně v krátkých intervalech ho kontrolujte - každopádně pokud nemusíte, psa sebou do auta neberte
-
Srst je pro psa izolační vrstvou proti zimě i proti horku. Izoluje však jen tehdy, pokud je dobře pročesaná, pod plstnatou srstí je větší horko a pes může mít i nepříjemné kožní problémy. Někteří psi línají příliš dlouho a srst se jim v tomto období hodně zacuchává, pro zlepšení kvality stavu jejich pokožky a zbavení se plstnaté srsti je vhodné pravidelně psa vyčesávat . V našem e-shopu můžete vybírat z různých velikostí a tipů kartáčů, trimovacích hrábel a nožů
-
Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní, feny ve vysokém stupni březosti, malá štěňata, psi s tmavou srstí a plemena s krátkou čelistí tzv. splácnutým čumákem.
Potrava má mít v letních měsících pokojovou teplotu - nepodávejte zvířeti jídlo přímo z lednice, při krmení omezte tuky.
-
Častěji doplňujte a měňte vodu a dbejte na to, aby zvíře opravdu dostatečně pilo. Pokud se vám zdá, že pes málo pije, můžete vodu ochutit medem, glukopurem, trochou masového netučného vývaru apod.