Má váš pes špatnou funkci jater? Potřebuje držet speciální dietu, ale nechce se vám spoléhat jen na klinickou jaterní dietu? Nemusíte zoufat, psy s jaterní insufciencí můžete krmit i doma připravovanou stravou.
Nejdříve je potřeba mít zdiagnostikovaný typ onemocnění jater, protože ne všecha jaterní onemocnění musejí nutně znamenat razantní omezení bílkovin. Také pravidelné kontroly krve na činnost jater by měly mít své místo v kalendáři. A do třetice, zachovávání hygienických pravidel při přípravě pokrmů.
Pacienti s jaterním onemocněním musí mít krmivo bohaté na sacharidy, jako hlavní zdroj energie pro hepatocyty, a naopak omezené v živočišných bílkovinách. Proč? Játra, jako hlavní detoxikační orgán těla zpracovávají metabolity dusíku v mnoha cyklech, pokud je však jejich funkce narušená, je narušen i metabolismus bílkovin. Často díky nedostatečnosti jater je tělo zaplavováno amoniakem, který prostupuje přes bariéru v mozku a může způsobitneurologické příznaky. Navíc nadbytek dusíkatých sloučenin zatěžuje ledviny.
Pokud však pes nemá jiná další onemocnění, jako například pankreatitidu, může jeho krmivo být bohatší na tuky.
Z čeho budete pejskovi vařit?
Jako zdroj bílkovin je vhodné používat vysoce biologicky hodnotné zdroje, které jsou navíc dobře stravitelné. Tedy vaječný bílek (vejce), mléčné produkty, libové drůbeží maso a bílé rybí maso. Jako zdroj sacharidů je dobrá rýže nebo brambory. A tuky volte jak živočišné tak rostlinné, perfektní je olej z lněného semínka. Nezapomínejte na zdroj vlákniny, např. dýně, hrášek a nebo vločky.
Kolik krmiva bude potřeba psovi denně nachystat záleží na jeho BCS a hmotnosti. Obecně by poměr při jaterní dietě mezi bílkovinou a přílohou měl být 1/3 masa + 2/3 přílohy.
Krmte často a po malých dávkách. Nesnězené krmivo likvidujte, hrozí pomnožení bakterií a znehodnocení krmiva.
A co dobrého můžete pejskovi uvařit?
Krůtí maso s rýží
(střední obsah mědi, celkem asi 1500 kcal)
- 1 krůtí stehno (cca 300g)
- rýže cca 600g
- voda
- vitamínové doplňky
Uvařte celé krůtí stehno vč. kůže a tuku ve vodě do měkka, uvařené krůtí stehno oberte od kosti. Rýži uvařte v krůtím vývaru a nebo vodě. (kost lze ponechat a vyrobit si domácí kostní moučku). Natrhejte maso, smíchejte s rýží, dle preference psa zalijte vývarem z krůty. Přimíchejte vitamínové doplňky, rozdělte do porcí, podávejte.
Vejce, cottage sýr s rýží a mrkví
(nízký obsah mědi, celkem asi 760 kcal)
- 1 kelímek cottage sýr přírodní
- 1 celé velké vejce
- 2 sáčky rýže
- 1 střední mrkev
- 1 lžíce rostlinného oleje
Uvařte rýži v sáčku, ale hodně provařit, téměř na kaši. Uvařte mrkev na páře. Vejce uvařte natvrdo, oloupejte. (Skořápku si lze ponechat pro přípravu domácího prášku – zdroj vápníku) Po zchladnutí smíchejte s pokrájenou/rozmixovanou mrkví, nakrájeným vejcem a sýrem, včetně nálevu. Zakápněte olejem, promíchejte a podávejte.
Bílá ryba se zeleninou
(nízký obsah mědi, obsah kcal dle druhu použité zeleniny, cca 750 kcal)
- 250 g brambor
- 250 g batátů
- 250 g cukety
- 250 g zeleninového mixu – dýně, fazolky, celer, mrkev, květák, hrášek, …
- 250 g bílé ryby (např. filé z tresky)
- 1/4 lžičky soli
- 2 PL rostlinného oleje
Všechny druhy zeleniny pečlivě omyjte, nakrájejte a uvařte na páře či ve vodě. Lze rozmixovat na pyré. Maso uvařte v papíru či na páře. Vše smíchejte, přidejte sůl, olej a rozdělte do porcí.
Při doma vařené dietě je nezbytné, obzvlášť v případě jaterních poruch, doplňovat vitamíny, vit. B,C, E, dále pak mikroprvky selen, zinek a vápník. Využít lze vitamínových premixů či doplňků na játra.
Zdá se vám vaření pro psa složité, nemáte tolik času? Nevadí, i pro vás jsou řešení:
- Požádejte svého veterináře o klinickou dietu – konzervy. Ty je možné krmit samostatně a nebo smíchané s hepatic granulemi, popř. s rýží.
- Další variantou jsou před připravené vařené diety
Zdroj recepty