Jak nejlépe se starat o starého psa

Průměrný věk psů závisí na velikosti plemene. Mezi tzv. krátkověká plemena patří například německé dogy, mezi dlouhověká jezevčíci. Voříšci se také často dožívají vysokého věku, neboť jsou obvykle méně zatíženi genetickými  chorobami. Záleží také na velikosti psa, větší plemena (s výjimkou trpasličích) se dožívají nižšího věku. V každém případě je třeba je třeba o psa pečovat s ohledem na jeho stáří. Jeho věku by měla odpovídat zátěž, potrava, případně speciální dieta či výživové doplňky.

Jaký je průměrný věk psů?

  • Trpasličí plemena (hmotnost v dospělosti 1 až 5 kg) se dožívají v průměru 10 let.
  • Malá plemena (5,1 až 12 kg) dosahují průměrně věku 12 let.
  • Střední plemena (12,1 až 25 kg) jsou na tom nejlépe, průměr je 13 let.
  • Velká plemena (25,1 až 43) se dožívají kolem 11 let.
  • Obří plemena (43,1 a více kg) bohužel výjimečně přežívají 8 let, kdy již patří mezi vetché stařečky, na rozdíl od plemen menších.

Výkonnost smyslů i imunity se stářím klesá

Psi jsou na tom stejně jako lidé – s věkem se jejich tělo opotřebovává a objevují se rozličné zdravotní problémy. K běžným příznakům stárnutí patří:

  • snížení aktivity
  • vyhledávání tepla a pohodlí
  • pomalejší pohyb
  • řídnutí a šedivění srsti
  • zhoršování zraku a sluchu
  • zakalování čočky
  • potíže s chrupem.

Také obranyschopnost psího organismu se snižuje, zvíře snáze onemocní, hůř se léčí a zotavuje. Je důležité nevystavovat ho extrémnímu počasí, zátěži a podobně. (Prochladnutí mu hrozí především v chladu, pokud má zároveń mokrou srst).

Potrava je základ zdraví psa i ve vyšším věku

Správné krmení je rozhodující pro zdravotní stav všech psů, od štěňat po kmety. Musí poskytovat vhodný poměr bílkovin a sacharidů, vitamínů i minerálních látek, a být uzpůsobena stáří a aktivitě psa.

Starý pes se méně hýbe než mladík v plné síle. Ubývá mu svalovina a to je další důvod, proč má menší výdej energie. Proto je potřeba upravit krmné dávky tak, aby ho neohrožovala nadváha, nebo dokonce obezita. Ta je přímou zkratkou k zdravotním problémům i předčasné smrti.  Ideální je, když majitel sníží množství krmení a zároveň v něm zvýší podíl vlákniny – trávicí trakt starého psa ji pro optimální funkci potřebuje více.

Pozor na žízeň! Může značit onemocnění jater či ledvin

S vyšším věkem psa se objevují problémy se sníženou funkcí ledvin a jater. Častým úvodním příznakem je zvýšená žízeň a časté močení, posléze hubnutí, zvracení, apatie.

Pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, je důležité rychle navštívit ordinaci veterinárního lékaře, kde psovi provedou krevní testy na funkci jater a ledvin. Pokud se problémy s těmito důležitými tělesnými orgány podaří objevit včas, stačí k odstranění potíží a ke zlepšení celkového zdravotního stavu stavu psa obvykle dobře zvolená dieta.

Klouby ztrácejí pružnost

Starší a staří psi se hůře pohybují, protože kloubní chrupavky ztrácejí pružnost. Pohybové potíže pomůže zpomalit tzv. kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost.

Majitelé mají na výběr z řady preparátů, tablet, kapslí, roztoků nebo sypkých prášků, které se přidávají ke krmivu. Pokud tyto doplňky stravy nepomáhají, není ještě nic ztraceno. Existují léky na odstranění zánětu a bolesti v kloubech, které jsou oficiálně registrované pro dlouhodobé a bezpečné podávání psům. Váš pes proto nemusí trpět bolestmi a může si v klidu užít stáří se svou smečkou.

 

Psí stárnutí s sebou přináší mnoho problémů, a je proto nutné o naše čtyřnohé kamarády více pečovat. Psí senioři často nejsou tak aktivní, přibývají na váze, horší se jim zrak i sluch a mnohdy je trápí nemoci, které jim mohou zásadně zkrátit či znepříjemnit kvalitu života. V seniorském období psa by naši pozornost měla upoutat jakákoliv neobvyklá změna, například změny v chování, hubnutí, vyšší výdej

 

Choďte pravidelně k veterináři

U starších psů je také velmi důležité chodit na častější veterinární prohlídky. U stárnoucích a starých zvířat jsme schopni při pravidelném sledování zdravotního stavu objevit řadu závažných zdravotních problémů již v počátcích, jejich terapie pak bývá mnohem úspěšnější. Pravidelné preventivní prohlídky by tak měly být prováděny jednou za půl roku.

Mezi nejčastější onemocnění u stárnoucích zvířat patří nemoci dutiny ústní, jako je zubní kámen či záněty periodontu (ozubice), ale i problémy s ledvinami a játry. Psy také často trápí obezita, která je spojená s obecně nižšími energetickými potřebami, nižší fyzickou zátěží a překrmováním. Onemocnění dutiny ústní i obezita pak předurčují zvíře k dalším zdravotním problémům, jako jsou onemocnění srdce aj. Pokud má pes sklony k obezitě, je dobré krmné dávky zmenšit a zvolit krmivo s menším obsahem tuků.

 

Pohyb je důležitý i u starších psů

Pohyb patří mezi přirozené součásti života, neměli bychom ho tak upírat ani stárnoucím jedincům. Pohyb je řízen z centrální nervové soustavy, a má tak pozitivní vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Samozřejmě musíme typ pohybové aktivity upravit vzhledem k fyzickým možnostem, tedy tak, aby nedocházelo k přetěžování organismu. Vhodnými aktivitami jsou např. delší procházky či plavání.